Historie

Historie 23. skautského oddílu Severka Plzeň

V květnových dnech 1945 byl podle jména romantického trampského srubu na řece Úhlavě přijat název pro nově založený skautský oddíl SEVERKA . Také byl sestaven a ihned zaveden nový oddílový pokřik:

V nočním nebi hvězda září nad vlastí svobodnou, značí stezku skautské stráži za volnou přírodou. Polnice volá: „Po vlčích stopách vpřed.“ Za naším heslem: „Vždycky na svém místě.“

Základ tvořili členové chlapecké party Smečka vlků, která se ilegálně scházela již od roku 1942 na Slovanech pod Homolkou ve Ztraceném údolí (dnes součást Lesoparku Homolka). První vůdcové Severky byli Robin (Jaroslav Kubeš) a Kamzík (Jan Jeník). Chlapci si vlastnoručně postavili v roce 1947 svojí klubovnu Na Skalce nad řekou Radbuzou pod Motýlí ulicí. Na konci vrcholného období v roce 1948 tvořilo členskou základnu 5 družin s 52 členy (30 junáků, 20 rowerů a 2 vedoucí) . Od roku 1949 mohli být v Junáku jen děti do 15 let a pak se museli stát členy Českého svazu mládeže. Roveři tedy vytvořili zájmový turisticko-branný kroužek. V září 1950 se Robin na místě vyhořelé klubovny na Skalce naposledy rozloučil s nejmladšími členy Severky. Pak byla skautská organizace zcela rozpuštěna.

2. generace oddílu Severka vyvíjela činnost v letch 1968 – 1978 za vedení Křemílka (Jaromíra Šlajse) a Grizzlyho (Stanislav aJudla). Dva roky nejdříve působili jako obnovený skautský oddíl Severka, později jako turistický oddíl mládeže (TOM) Severáci u TJ Sokol Bolevec. Základem tohoto oddílu byly děti rodičů nejstarší generace . V sokolovně na Lochotíně si Severáci vybudovali ve skautském duchu útulnou klubovnu a pravidelně každým rokem pořádali letní tábory.

3. generace Severky Plzeň byla založena v roce 1990 a byla opět začleněna do skautského střediska Stopa. Podnět k znovuzaložení dal Grizzly hned po Sametové revoluci v prosinci 1989. Oddílu se ujali jako vedoucí Kaktus (Petr Kuták) a Šídlo (Petr Srb) a o půl roku později Filosof (Vladimír Sedláček) odchovanci 2 .generace Severky. Později se k nim přidala Filosofova manželka Manka (Helena Sedláčková). Sraz na první schůzku byl v březnu 1990 na náměstí „U Andělíčka“. Sešla se hrstka vnoučat a dětí bývalých Severáků. Později se tato parta rozrostla o mladé návštěvníky arboreta Sofronky, kde tenkrát Kaktus pracoval. Grizzly domluvil s členkou dosluhujícího uličního výboru KSČ možnost využívání zahradního domku ve vnitrobloku za domem v Plachého ulici 6. Tato klubovna slouží oddílu dodnes. Druhou klubovnu na Slovanech nad Hradištěm na Plzeňské cestě se podařilo získat po roce 1995. Opuštěnou a zčásti již zdemolovanou dřevěnou chatu se podařilo opravit a dodatečně zkolaudovat. První tábor mladé Severky se konal v červenci 1991 u rybníka Drnovka poblíž vesnice Kloušov u Merklína. Od roku 1992 táboří každoročně Severka u Přebudova (poblíž Kasejovic). V roce 2002 odjel Filozof na skok z tábora a už se nikdy nevrátil. Neočekávaně ho ve věku 39 let zastihla mozková příhoda a již se nikdy neprobudil. Filosof se také nedočkal luxusní obnovy klubovny na Plzeňské cestě, která vyhořela v únoru 2004. Zcela postavena nová na původních základech v roce 2006. Na táboře, v červenci 2017 skládá Kaktus, po více než 27 letech, funkci vedoucího oddílu. 

Vedoucího se od září 2017 na přechodnou dobu ujímá Fčelka (Martina Hübnerová) a na výročí vzniku oddílu v březnu 2018 přebírá oddíl Bodlák  (Vojtěch Kuták) - syn Kaktuse. Tím vzniká 4. generace Severky. Zástupci oddílu zůstávají Hopsinka (Martina Honzů) a Fčelka (Martina Hübnerová). Oddíl má již několik let stabilizovanou členskou základnu v počtu kolem 45 lidí.